Home
Our Films
Get Involved
Meetings
Competitions
News
Equipment
Resources
Contact Us
You are in: >>
Home Page
>> Competitions
Member Login:
Competitions
2021 Competitions
Competition Entry
2024 Scores
VOTY 2007 - 2020
Quick Links:
2007
|
2008
|
2009
|
2010
|
2011
|
2012
|
2013
|
2014
|
2015
|
2016
|
2017
|
2018
|
2019
|
2020
|
Video Of The Year 2020
Category
Video Title
Entrant / Winner
Video of the Year
Chicken Tonight
Atoms
Single Category (due to Covid)
1st Place
Chicken Tonight
Atoms
2nd Place
Taj Mahal Completed in 1648
Jim Whitehead
3rd Place
Tassie Highlights
Ian Scott
NSW Inter Club Drama Competition
1st Place
Sync or Swim
Gary Hegedus
Ringwood MM
2nd Place
Chicken Tonight
Atoms
Sydney Video Makers
3rd Place
Philosophy 101
John Milard
Ringwood MM
Quick Links:
2007
|
2008
|
2009
|
2010
|
2011
|
2012
|
2013
|
2014
|
2015
|
2016
|
2017
|
2018
|
2019
|
2020
|
Video Of The Year 2019
Category
Video Title
Entrant / Winner
Video of the Year
The Cyclist
Atoms
Special Prizes
Best First Edit
Howard Gregg
Best Newcomer
Michael Black
Best External Entry
Milton Ulladulla VC
Best Meeting Night Videographer
Ruskin Spiers
Best Meeting Night Team
Atoms
Audience Appeal Vote
The Cyclist
Atoms
Drama
1st Place (Ted Northover Trophy)
The Cyclist
Atoms
2nd Place
Yellow Shorts
Nuts Team
Music
1st Place
Eternally Whole
Atoms
2nd Place
Claire Music Video
Wednesday Productions
Documentary
1st Place (Andy Doldissen Trophy)
Wellington Beach Cleanup
Ilma Cave
2nd Place
Art of Recycling
Atoms
3rd Place
Brenta Canal
Jim Whitehead
1 Minute Film
1st Place
Lotus Ad
Atoms
Travel
1st Place
A Slice of Abu Dhabi
Jim Whitehead
NSW Inter Club Drama Competition
1st Place
The Cyclist
Atoms
Sydney Video Makers
2nd Place
Three Wishes
Sydney Video Makers
3rd Place
Raw Deal
Milton Ulladulla VC
Quick Links:
2007
|
2008
|
2009
|
2010
|
2011
|
2012
|
2013
|
2014
|
2015
|
2016
|
2017
|
2018
|
2019
|
2020
|
Video Of The Year 2018
Category
Video Title
Entrant / Winner
Video of the Year
Method Actor
Packers Team
Special Prizes
Excellence in Photography
A Shot to the Heart
Matt Nicol
Drama
1st Place (Ted Northover Trophy)
Method Actor
Packers Team
2nd Place
Sharing
Nuts Team
3rd Place
A Shot to the Heart
Matt Nicol
Special Techniques
1st Place
PJ Masks: Where's Night Ninja?
Harrison Stirzaker
------
Amazing 360 deg Video Technology
Ban Nee Lim
Documentary
1st Place (Andy Doldissen Trophy)
Collecting in the Moment
Harrison Stirzaker
2nd Place
Hilton Bombing 40th Anniversary
Paul Szilard
3rd Place
Recollections of a Rat
Nuts Team
Travel
1st Place
A Taste of Sicily
Jim Whitehead
2nd Place
Milford Sound
Ian Scott
3rd Place
Wild Wady Water Park, Dubai
Ban Nee Lim
NSW Inter Club Drama Competition
1st Place
Method Actor
Packers Team
Sydney Video Makers
2nd Place
Wife from Hell
Packers Team
Sydney Video Makers
3rd Place
Sculpture by the Sea
Max Milgate
South West Video Club
Quick Links:
2007
|
2008
|
2009
|
2010
|
2011
|
2012
|
2013
|
2014
|
2015
|
2016
|
2017
|
2018
|
2019
|
2020
|
Video Of The Year 2017
Category
Video Title
Entrant / Winner
Video of the Year
Hold the Pineapple
John Tsioulos
Special Prizes
Excellence in Photography
Take it Back
Jake's Team
Drama
1st Place (Ted Northover Trophy)
Hold the Pineapple
John Tsioulos
2nd Place
Moments that Pass
Jake Bray
3rd Place
Obesity
Nuts Team
Music
1st Place
Mothers of Rock
Paul Szilard's Team
2nd Place
George Carrard and Murray Brown
Ilma Cave
Special Techniques
1st Place
Monkey and the Beanstalk
Jake's Team
2nd Place
Learning to Fly
Paul Szilard
3rd Place
Amazing DJI Mavic Pro Drone
Ban Nee Lim
Documentary
1st Place (Andy Doldissen Trophy)
Egyptian Wonder
Max Milgate
2nd Place
The Spa Arm Adventure
Jake Bray
Travel
1st Place
Orkney Islands
Jim Whitehead
2nd Place
Moscow
Neville Waller
1 Minute Film
1st Place
Take it Back
Jake's Team
2nd Place
Focus Night
Paul Szilard
NSW Inter Club Drama Competition
1st Place
Hold the Pineapple
John Tsioulos
Sydney Video Makers
2nd Place
The Life of Colin
Max Davies
Wollongong Movie Makers
3rd Place
Zombie Spy
Ian Huish
Newcastle Video Makers
Quick Links:
2007
|
2008
|
2009
|
2010
|
2011
|
2012
|
2013
|
2014
|
2015
|
2016
|
2017
|
2018
|
2019
|
2020
|
Video Of The Year 2016
Category
Video Title
Entrant / Winner
Video of the Year
Komorebi
Giancarlo Lee
Special Prizes
Gwen Stoney Award
Best Meeting Night Videographer
Jake Bray
Best Meeting Night Videographer – Team
The Nuts Team
Excellence in Photography
Komorebi
Giancarlo Lee
Audience Vote
Drama
1st Place (Ted Northover Trophy)
Take Her Out
Jake's Team
2nd Place
The Dunny
William Cattell
3rd Place
Krishna Nair
An Awakening
Music
1st Place
Jake Bray Music Video
Jake Bray
Special Techniques
1st Place
The Janitor Trailer
Jake Bray
Documentary
1st Place (Andy Doldissen Trophy)
Alaska
Max Milgate
2nd Place
Easter Island - Rapa Nui
Ban Nee Lim
3rd Place
Cell Phone Danger
Rob Nercessian
Travel
1st Place
Komorebi
Giancarlo Lee
2nd Place
Buenos Aires
Max Milgate
3rd Place
Russain Far East Adventure Cruise
Ban Nee Lim
1 Minute Advertisement
1st Place
Possum Watches
Rob Nercessian
2nd Place
She Needs Me
Ernest Cheung
NSW Inter Club Drama Competition
1st Place
Pressure
Ian Huish
Newcastle Video Makers
2nd Place
Blackout
Ian Huish and Team
Newcastle Video Makers
3rd Place
The Box
Jake's Team
Sydney Video Makers
Quick Links:
2007
|
2008
|
2009
|
2010
|
2011
|
2012
|
2013
|
2014
|
2015
|
2016
|
2017
|
2018
|
2019
|
2020
|
Video Of The Year 2015
Category
Video Title
Entrant / Winner
Video of the Year
Arran's Story
Chris Saville, Kent Fry & Bill Congdon
Special Prizes
Gwen Stoney Award
Paul Szilard
Best Meeting Night Videographer
Jim Whitehead
Best Meeting Night Videographer – Team
The Packers Team
Excellence in Photography
Vegas
Max Milgate
Audience Vote
Vegas
Max Milgate
Drama
1st Place (Ted Northover Trophy)
Shooters
Ruskin Spiers, Paul Szilard & Graham Sainty
2nd Place
All in Good Taste
Nuts Team
Music
1st Place
Scarborough Fair
Kent Fry & Ilma Cave
2nd Place
1812 Overture
Neville Waller
Special Techniques
1st Place
Monkey Tales
Jake Bray
Documentary
1st Place (Andy Doldissen Trophy)
Arran's Story
Chris Saville, Kent Fry & Bill Congdon
2nd Place
Vegas
Max Milgate
3rd Place
French Gastronomy
Ban Lim
Travel
1st Place
Grand Canyon
Max Milgate
2nd Place
Amazing Iceland
Ban Lim
3rd Place
Bayeux
Jim Whitehead
1 Minute Advertisement
1st Place
Gangsta Driver
The Phoenix Group
NSW Inter Club Drama Competition
1st Place
The Last Word
Paul Szilard Shared Script Team
Sydney Video Makers
2nd Place
Brains
Ian Huish and Team
Newcastle Video Makers
3rd Place
Cracked
Ian Huish
Newcastle Video Makers
Quick Links:
2007
|
2008
|
2009
|
2010
|
2011
|
2012
|
2013
|
2014
|
2015
|
2016
|
2017
|
2018
|
2019
|
2020
|
Video Of The Year 2014
Category
Video Title
Entrant / Winner
Video of the Year
Running Early
Ruskin Spiers, Tony Yang, Paul Szilard, Graham Sainty
Special Prizes
Gwen Stoney Award
Lee Crispe
Best Meeting Night Videographer
Ruskin Spiers
Best Meeting Night Videographer – Team
The Packers Team
Excellence in Photography
The Crossing
Ernest Cheung
Audience Vote
Rio
Max Milgate
Drama
1st Place (Ted Northover Trophy)
Running Early
Ruskin Spiers, Tony Yang,
Paul Szilard, Graham Sainty
2nd Place
Young Love
The Phoenix Group
3rd Place
Pick Up
Tony Yang
Special Techniques
1st Place
The School Dance
Oscar & Ruskin Spiers
2nd Place
More Ideas
Byron & Ruskin Spiers
Documentary
1st Place (Andy Doldissen Trophy)
The Crossing
Ernest Cheung
2nd Place
Rio
Max Milgate
3rd Place
Clock Auction
The Packers Team
Travel
1st Place
Iguaza Falls
Max Milgate
2nd Place
Ephesus
Jim Whitehead
3rd Place
Butchart Gardens
Neville Waller
1 Minute Advertisement
1st Place
Or You Could
Ruskin Spiers
2nd Place
Nuts Partners
The Nuts Team
3rd Place
Istanbul
Jim Whitehead
NSW Inter Club Drama Competition
1st Place
Young Love
The Phoenix Group
Sydney Video Makers Club
2nd Place
Paper Fights Back
Ian Huish
Newcastle Video Makers
3rd Place
Seeing Red
Ian Huish & Team
Newcastle Video Makers
Quick Links:
2007
|
2008
|
2009
|
2010
|
2011
|
2012
|
2013
|
2014
|
2015
|
2016
|
2017
|
2018
|
2019
|
2020
|
Video Of The Year 2013
Category
Video Title
Entrant / Winner
Video of the Year
Lombok
Tony Yang
Special Prizes
Gwen Stoney Award
Gwen Roberts
Best Meeting Night Videographer
Ruskin Spiers
Best Meeting Night Videographer – Team
Packers Team
Excellence in Photography
Lombok
Tony Yang
Audience Vote
The Dinner Party
Bob Hallett,
South West Video Club
Drama
1st Place (Ted Northover Trophy)
The Gambit
Ruskin Spiers & Anirban Gupta
2nd Place
Sketches
Ruskin Spiers
3rd Place
iHelp
Nuts Team
Music Video
1st Place
Vivid
G7
2nd Place
Denbigh Male Choir
Barry Crispe
3rd Place
Songs of Wandering Aengus
Lee Crispe
Documentary
1st Place
Meals on Wheels
Packers Team
2nd Place
Wayne's Museum of Mechanical Music
Neville Waller & Chris Saville
Travel
1st Place
Lombok
Tony Yang
2nd Place
A Day in Antarctica
Jim Whitehead
3rd Place
Surprising Brunei
Ian Scott
1 Minute Advertisement
1st Place
The Platinum Account
Phoenix Group
2nd Place
Pedro
Ruskin Spiers
3rd Place
Seventh Continent
Jim Whitehead
NSW Inter Club Drama Competition
1st Place
The Gambit
Ruskin Spiers & Anirban Gupta
Sydney Video Makers Club
2nd Place
And a Chair as Well
Geoff & Margaret Peel
Newcastle Video Makers
3rd Place
Shared with absolutely equal scores.
Lair
Heaven Knows
Phillip Reynolds
Newcastle Video Makers
Holy Rollers
Newcastle Video Makers
Quick Links:
2007
|
2008
|
2009
|
2010
|
2011
|
2012
|
2013
|
2014
|
2015
|
2016
|
2017
|
2018
|
2019
|
2020
|
Video Of The Year 2012
Category
Video Title
Entrant / Winner
Video of the Year
Flyer
Andy Doldissen & Chris Saville
Special Prizes
Gwen Stoney Award
Leonard Lim
Best Meeting Night Videographer
Ruskin Spiers
Best Meeting Night Videographer – Team
G7
Excellence in Photography
Flyer
Andy Doldissen & Chris Saville
Ted Northover Trophy
Flyer
Andy Doldissen & Chris Saville
Audience Vote
Done Deal
Nuts Team
Drama
1st Place
Flyer
Andy Doldissen & Chris Saville
2nd Place
Arab Dawn
Phoenix Group
3rd Place
Dr X and the Freeze Gun
Ruskin Spiers
Music Video
1st Place
Sacred Earth Sacred Sprit
Chris Callaghan
2nd Place
La Vie En Rose- Dahlia Dior
G7- 002
3rd Place
Joubert Singers
Kent Fry & Neville Waller
Documentary
1st Place
Newtown 150 Years Old
Packers Team
2nd Place
Past Olympic Glory
Max Milgate
3rd Place
Castle Cove Golf Club 80th
Gerry Benjamin
Travel
1st Place
Amazing Safari in Kenya
Ernest Cheung
2nd Place
Crocodile Safari
Ian Scott
3rd Place
Kimberley Rose
Jim Whitehead
Special Techniques
1st Place
Mystery Caller
Ruskin Spiers
2nd Place
Satisfaction Guaranteed
Phoenix Group
Quick Links:
2007
|
2008
|
2009
|
2010
|
2011
|
2012
|
2013
|
2014
|
2015
|
2016
|
2017
|
2018
|
2019
|
2020
|
Video Of The Year 2011
Category
Video Title
Entrant / Winner
Video of the Year
Diamond Bird
John Sirett
Special Prizes
Gwen Stoney Award
Neville Waller
Best Meeting Night Videographer
Ruskin Spiers
Best Meeting Night Videographer – Team
Packers Team
Excellence in Photography
Diamond Bird
John Sirett
Audience Vote
Diamond Bird
John Sirett
Drama
1st Place (Ted Northover Trophy)
Special Delivery
Nuts Team
2nd Place
The Judgement
Bob Hallett
3rd Place
Under the Bonnet
Ruskin Spiers
Music Video
1st Place
Tchaikovsky Vision
Ron Cooper
2nd Place
If the Whole World
Ami Levartovsky
Documentary
1st Place
Diamond Bird
John Sirett
2nd Place
Fight to Survive
Gordon Davis
Travel
1st Place
A Natural Gem
Max Milgate
2nd Place
Up and Down
Merv Blanch
Special Techniques
1st Place
Toooo Much Brotherly Love
Ruskin Spiers
2nd Place
Free Trip
Ernest Cheung
Quick Links:
2007
|
2008
|
2009
|
2010
|
2011
|
2012
|
2013
|
2014
|
2015
|
2016
|
2017
|
2018
|
2019
|
2020
|
Video Of The Year 2010
Category
Video Title
Entrant / Winner
Video of the Year
Voyage of La Perouse
Andy Doldissen & Chris Saville
Special Prizes
Gwen Stoney Award
Ian Howard
Best Meeting Night Videographer
Neville Clare
Best Meeting Night Videographer – Team
Packers Team
Excellence in Photography
Voyage of La Perouse
Andy Doldissen & Chris Saville
Audience Vote
Hangin' Around
Max Milgate
Drama
1st Place (Ted Northover Trophy)
My Son
Bob Hallett & Ernest Cheung
2nd Place
Tickets R Us
Toolang Group
3rd Place
Spring Re-Union
Joy Hruby
Music Video
1st Place
The Session
Ron Cooper
2nd Place
Sway
Rob Nercessian
3rd Place
Out of this World
Juan Maravillas
Documentary
1st Place
The Voyage of La Perouse
Andy Doldissen & Chris Saville
2nd Place
Hangin' Around
Max Milgate
3rd Place
London Eye
Ian Scott
Travel
1st Place
Frozen Fantasy
Noel Leeder
2nd Place
Ile De La Cite
Jim Whitehead
Quick Links:
2007
|
2008
|
2009
|
2010
|
2011
|
2012
|
2013
|
2014
|
2015
|
2016
|
2017
|
2018
|
2019
|
2020
|
Video Of The Year 2009
Category
Video Title
Entrant / Winner
Video of the Year
Korean Play Group
Andy Doldissen
Special Prizes
Gwen Stoney Award
Kent Fry
Best Meeting Night Videographer
Kent Fry
Excellence in Photography
Voyage of La Perouse
Andy Doldissen & Chris Saville
Audience Vote
Korean Play Group
Andy Doldissen
Drama
1st Place (Ted Northover Trophy)
Divine Dream
Ernest Cheung, Kent Fry, Rob Nercessian
2nd Place
Your Call
Nuts Team
3rd Place
Legacy of the Rose
Toolang Group
Music Video
1st Place
The Swan
Chris Callaghan
2nd Place
Flamenco Soul
Juan Maravillas
3rd Place
Spanish Wedding
Juan Maravillas
Documentary
1st Place
Korean Play Group
Andy Doldissen
2nd Place
Museums of the Shoalhaven
Chris Saville
3rd Place
The Green Screen
102 Group
Travel
1st Place
Carnevale
Juan Maravillas
2nd Place
Sicilian Connection
Max Milgate
3rd Place
Ca Samuele
Jim Whitehead
Animation
1st Place
My Camera Talks
Ernest Cheung
Quick Links:
2007
|
2008
|
2009
|
2010
|
2011
|
2012
|
2013
|
2014
|
2015
|
2016
|
2017
|
2018
|
2019
|
2020
|
Video Of The Year 2008
Category
Video Title
Entrant / Winner
Video of the Year
Shoot like a pro
Ernest Chueng
Special Prizes
Gwen Stoney Award
Mike Elton
Best Meeting Night Videographer - Team
BES Team
Best Meeting Night Videographer
Gary Klinger
Excellence in Photography
Wagtails
John Sirett
Audience Vote
Wagtails
John Sirett
Drama
1st Place (Ted Northover Trophy)
AAADD
BES Team
2nd Place
3 Mates
Andy Doldissen & Bob Hallett
Music Video
1st Place
Asturias
Juan Maravillas
2nd Place
Peter's Petersburgh
Ron Cooper
Documentary
1st Place
Shoot like a pro
Ernest Cheung
2nd Place
Dragons Abreast
Andy Doldissen & Chris Saville
3rd Place
Wagtails
John Sirett
Travel
1st Place
Elvis Festival
Gary Klinger
2nd Place
Ocheechobee Waterway
John Sirett
3rd Place
Broome swept us away
Max Milgate
Quick Links:
2007
|
2008
|
2009
|
2010
|
2011
|
2012
|
2013
|
2014
|
2015
|
2016
|
2017
|
2018
|
2019
|
2020
|
Video Of The Year 2007
Category
Video Title
Entrant / Winner
Video of the Year
Travel to Antarctica
Ernest Chueng
Special Prizes
Gwen Stoney Award
Juan Maravillas
Best Meeting Night Videographer - Team
BES Team
Excellence in Photography
Masters of Flight
Gerd Kogler
Audience Vote
Travel to Antarctica
Ernest Cheung
Drama
1st Place (Ted Northover Trophy)
The Lotto Ticket
Bob Hallett
Music Video
1st Place
Music Medicine
Ron Cooper
2nd Place
On a Distant Planet
John Sirett
3rd Place
Zapateado
Juan Maravillas
Documentary
1st Place
Galapagos
Andy Doldissen
Travel
1st Place
Travel to Antarctica
Ernest Cheung
2nd Place
My cup runneth over
Max Milgate
© Sydney Video Makers Club, 2024, all rights reserved.
ABN 92 250 831 318
Password help